Studenci spotkali się z biznesem

21.05.2025 Studenci

To była już trzecia edycja „Spotkań z biznesem” na Politechnice Lubelskiej. Studenci spotkali się z przedstawicielami wiodących firm, żeby rozmawiać o pracy i karierze.

–  To spotkania dla studentów, ale również dla kadry akademickiej, które są trójstronnym forum ułatwiającym wymianę spostrzeżeń dotyczących tego, jak powinien wyglądać proces kształcenia; jakie są aktualne szanse na rynku pracy oraz czego oczekują pracodawcy – wylicza prof. Sylwester Samborski z Wydziału Mechanicznego, pomysłodawca wydarzenia.

Tym razem w spotkaniu wzięli udział przedstawiciele PZL Świdnik, Data Modul oraz Nestlé Waters z Nałęczowa. Studenci zainteresowani byli warunkami płacowymi, możliwością rozwoju, a nawet możliwością wynajęcia mieszkania w pobliżu zakładu pracy.

–  Podczas takich spotkań można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy i na ich podstawie ułożyć sobie w głowie pewien plan na temat swojej ścieżki rozwoju związanej z przyszłością i tym, co chcemy robić po studiach – mówi Stanisław Woźniak, z trzeciego roku mechaniki i budowy maszyn.

– Studenci potrzebują konkretów – podkreśla prof. Sylwester Samborski. – Chcą wiedzieć, co czeka ich po studiach i jakich umiejętności oczekują pracodawcy.

Podczas wydarzenia wystąpił także dr inż. Jakub Bis prodziekan ds. kontaktów z otoczeniem społeczno-gospodarczym z Wydziału Zarządzania, który zachęcał studentów do aktywności i otwartości w kontakcie z pracodawcami, również w zadawaniu pytań o kwestie praktyczne np. system pracy.

– W ciągu ostatnich lat rynek pracy bardzo się zmienił. Jeszcze parę lat temu sytuacja, w której to firmy przychodzą na uczelnię była niespotykana – przyznaje dr Jakub Bis. – Teraz firmy są coraz bardziej elastyczne. Pozwalają też łączyć studia dzienne z pracą. Dlatego spotkania takie jak to, przynoszą korzyści dla wszystkich. Uczelnia w XXI wieku powinna być platformą, która ułatwia wejście na rynek pracy młodym ludziom.

Galeria zdjęć

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17