Tancerze testują motion capture na Politechnice Lubelskiej

16.05.2025 Uczelnia

– W takim kostiumie tańczy się inaczej – mówi Beata Mysiak z Lubelskiego Teatru Tańca, która wzięła udział w wyjątkowym przedsięwzięciu Politechniki Lubelskiej. – Przygotowałam specjalną choreografię, żeby sprawdzić jakie motion capture daje możliwości.

Właśnie po to, żeby przetestować jak działa system, ale też zainspirować tancerzy do wykorzystywania potencjału Laboratorium Akwizycji i Analizy Ruchu Katedry Informatyki Politechniki Lubelskiej powstała inicjatywa „Przechwytywanie ruchu tancerzy współczesnych dla badań naukowych i promocji Lublina” w ramach Konkursu „Lublin Akademicki”.

– Pomysł na projekt urodził się podczas rozmów z tancerzami Lubelskiego Teatru Tańca, który zresztą wywodzi się z Politechniki Lubelskiej, z Grupy Tańca Współczesnego – podkreśla prof. Piotr Wolszczak z Katedry Automatyzacji Politechniki Lubelskiej. – Zależy nam na inspiracji i sprawdzeniu ograniczeń systemu, który wykorzystywać chcemy na wiele sposobów, m.in. we współpracy z Uniwersytetem Medycznym przy rejestracji ruchu pozwalającej na obserwację postępów rehabilitacji.

Projekt polega na nagrywaniu ruchów tancerza w specjalnym laboratorium, które pozwala śledzić jego ruchy w trójwymiarowej przestrzeni za pomocą nowoczesnego systemu do przechwytywania ruchu.

Dr inż. Maria Skublewska-Paszkowska z Katedry Informatyki Politechniki Lubelskiej tłumaczy, że zarejestrowany ruch po obróbce danych pozwoli na stworzenie realistycznych animacji. Możliwa będzie też precyzyjna analiza kinetyczna i kinematyczna.

Podczas generowania materiałów wideo, na zarejestrowany ruch tancerza mogą być nakładane różne postacie. Graficzne powłoki postaci (ang. character texture) mogą pochodzić ze skanowania 3D, fotogrametrii lub grafik 2D. Zarejestrowany obraz wykorzystany będzie, m.in. do generowania materiałów multimedialnych promujących Lublin, jego instytucje kulturalne, naukowe oraz popularnonaukowe i kulturalne wydarzenia cykliczne, a także jako materiał badawczy w studenckim projekcie naukowym.

Galeria zdjęć

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17